Valutahandel med GBP/USD – kommer pundet fortsätta upp?

Det brittiska pundet har gynnats av pressen på USD och stigit strax över 5% den senaste månaden. Men vilka är utsikterna för valutahandel med GBP/USD den närmaste tiden, och hur kan räntebeskeden från BoE och Fed komma att påverka?
Färsk statistik från november visar att den årliga inflationstakten blev lägre än väntat i Storbritannien, och att inflationen för första gången i år har vänt nedåt. Efter ett bistert år med skenande priser på allt från mat, bränsle, el och konsumtion – och med ett hårt pressat pund som resultat – kom rapporten från Bank of England som ett litet ljus i den mörka tunnel som 2022 hittills varit. Från att ha legat på 11,1% i oktober, landade inflationstakten enligt KPI på 10,7% i november. En nedgång i bränslepriser samt på marknaden för begagnade bilar pekas ut som den största bakomliggande orsaken till utvecklingen.
Vänder vi blicken åt valutahandel med GBP/USD har växelkursen gått uppåt de senaste 30 dagarna. Från att tidigare i år ha skvalpat nere på den lägsta bottennivån på 30 år, har pundet lyckats hämta igen en del mark. Utvecklingen går i linje med den för andra valutor, där dollarn hamnat under hård press under senare delen av hösten och början av vintern. Med Storbritanniens senaste inflationsbesked, Bank of England räntebesked i veckan och Fed:s sista räntebesked för året på agendan imorgon, blir det intressant att se åt vilket håll valutaparet går härnäst.
Lägre inflation kan dämpa pundets uppgång
Även om en lägre inflation givetvis är både önskvärd och välkommen, kan utvecklingen tillfälligt få en dämpande effekt på pundets återhämtning mot dollarn. Omedelbart efter det att novembers inflationsiffror släpptes sågs en nedgång i GBP/USD – om än en marginell sådan men likväl en nedgång. Stiger priserna långsammare i UK, eller till och med börjar minska något, kan Bank of England besluta att lätta foten något från gasen och även börja sakta ned räntehöjningarna. Att fler höjningar är att vänta vet vi – en inflation på över 10% är fortfarande illa – men de kan fortsättningsvis bli lägre.
Börjar inflationen mattas av blir det våghalsigt att ånga på med trippelhöjningar. Risken för att den brittiska ekonomin tippar över i en avgrundsdjup lågkonjunktur blir påtaglig om man inte anpassar åtgärderna efter det förändrade läget. För pundets del skulle en inbromsning i räntehöjningarna kunna innebära ett visst tapp mot dollarn eftersom högre ränta generellt driver en valutakurs uppåt. Således är också det kommande räntebeskedet från Fed en essentiell del i ekvationen.
Kraftig amerikansk höjning kan åter skruva upp intresset för USD
Bank of England sammanträder i årets sista penningpolitiska möte imorgon torsdag den 15 december, varefter ett nytt räntebesked kommer. På andra sidan Atlanten höll amerikanska centralbanken sitt sista möte för 2022 igår och beslutet om räntan kommer att meddelas idag. Givet pressen på dollarn samt det faktum att inflationen faktiskt bromsat in de senaste månaderna, tror många att Fed bedömer att det finns utrymme för ytterligare en kraftig höjning till. Sannolikt blir det 50 punkter, eller mer.
Blir det som väntat kan USD åter höja sin status som safe haven-valuta och på nytt stärkas mot såväl GBP, som EUR och andra valutor.
Valutahandel med GBP/USD
Kursen för GBP/USD ligger i dagsläget strax under 1,24. Priset har stigit något sedan imorse, såväl som från igår och under de senaste fem dagarna. Senaste toppen noterades på 1,2440. Ger Fed besked om en stor räntehöjning, och fortsatta tajta åtstramningar en tid framåt, är en viss nedgång för pundet sannolikt att vänta. Meddelar man däremot en mjukare ton framöver kan pundet istället komma att fortsätta stiga ännu lite till.
Trenden hos mäklare tycks väga över något åt USD:s fördel. Omkring 59% av alla som har öppna positioner i GBP/USD har korta positioner, och tror därmed på en nedgång för pundet. Totalt sett i år är kursen för GBP/USD ned med strax över 6%.
Tror du på möjligheter i pundet och dollarn och vill gå kort eller lång i valutahandel med GBP/USD? Registrera dig med BankID hos Skilling redan nu – en svensk kvalitetsmäklare med licens inom EU, marknadens lägsta spreads och ett generöst utbud av tillgångar i alla kategorier. Såväl valuta som aktier, krypto, råvaror, ETF:er och mer.

Betyg: 9.56/10
Minsta insättning: 1200 kronor
Beskrivning: Valutahandel i världsklass hos svensk mäklare. Prova Skilling du med!
Riskvarning: 77% av retail kunder förlorar pengar.
Publicerad:
Författare: Emelie Rubenson
TAGGAR
Andra liknande nyheter
Här nedan kan du hitta fler liknande nyheter för att fördjupa dig i ämnet eller läsa om något relaterat.För bara 3 dagar sedan så var guldet uppe och nosade på 3500 USD nivån, men idag så handlas den för ...
Efter de senaste utspelet från Donald Trump om att FED borde sänka räntorna, så börjar traders funde...
Ifall Du tradar valuta men inte har koll på Dollarindex (DXY) så missar du ett av de mest kraftfulla...