fbpx

Ludvig från Stockholm

Registrerade sig hos valutamäklaren CEX för 15 minuter sedan.

» Prova CEX du med.
Som vanligt ska man aldrig riskera pengar man inte har råd att förlora.
Visa inte igen

Följ oss på

Valutahandel.se Site Logo
featured image

USA:s nya president är på plats redan på måndag och aktie- och kryptomarknaden undrar givetvis – vad händer nu?

Kan vi förvänta oss en rejäl kryptopump, eller en megadump för aktier när den nya administrationen tillträder? De sista 24 timmarna har varit fulla av rykten huruvida Trump kommer att skapa en strategisk reserv med kryptovalutor som har någon form av koppling till USA. Spekulanter på allt från Forbes till diverse kryptosajter har spekulerat i vilka kryptovalutor som kommer att pumpa mest ifall den strategiska reserven med fokus på digitala tillgångar som är räknas till “Amerika först” blir verklighet.

Två av kryptofavoriterna tycks vara Solana (SOL), vars grundare bor utanför San Diego i Kalifornien och medan en av XRP's grundare bor i New York. Andra kryptovalutor som nämnts på X.com som tänkbara reserver inkluderar Hbar, Chainlink och Litecoin.

Idag fredag den 17:e december så tillordnas en kryptobal (eng: Crypto ball) i Washington D.C och det kostar 5000 USD att vara med på eventet som kräver black tie, skriver Bloomberg. Större kryptobolag såsom Coinbase, Metamask, MicroStrategy, Kraken, and Galaxy Digital är sponsorer till eventet, för att betona industrins glädje och support till den inkommande administrationen.

Får vi se rejäl kryptopump?
Redan idag, när marknaden i Europa var igång så gick Bitcoin upp rejält. Barons skrev om ett kryptorally efter att Trump är på väg att göra krypto till en nationell prioritet, enligt folk som står presidenten nära. Reuters talar redan om en ny era för större kryptovalutor och att den nya presidenten har nominerat folk som är för krypto och allt tydligare reglering. Exakt vad det innebär återstår att se, men kanske kommer det att blir mycket lättare för XRP och Solana att få igenom ETF'er under 2025. För alla som gillar att tippa så har Polymarket en egen kategori för krypto, där 55% tror redan att en Solana ETF godkänns innan den 31:e juli, 2025. Att det kommer en Dogecoin ETF innan 31:e juli 2025 verkar dock osannolikt hos Polymarket just nu, med endast 27& chans.

Något fler, 61%, tror att en Litecoin ETF blir godkänd under 2025. Men jämför man för hela året så tippar för närvarande 76% att en Solana ETF godkänns innan året är slut.

Ifall du vill prova att handla kryptovalutor med eller utan hävstång så kan vi tipsa om Skilling, som grundades av en svensk och en norrman, innan det blev ett internationellt bolag. Du kan själv prova Skilling med ett demokonto här.

Blir det någon aktiedump?
Flera analytiker har uttryckt oro över en potentiell nedgång på aktiemarknaden efter den tillträdande presidenten Donald Trumps invigning:

Cem Karsan, en volatilitets-trader som grundade Kai Volatility, förutspår en möjlig nedgång på upp till 40 % inom det närmaste året. Han varnar dock att hur FED kommer att hantera räntorna det kommande året kommer att vara avgörande och troligen så är mr Karsan ganska övertygad om att centralbanken i USA kommer att ta några dåliga beslut gällande räntorna. Själv tror dock Markus på Valutahandel.se att FED kommer göra ett utmärkt jobb med räntorna, som de alltid gör (i princip), åtminstone de senaste åren.

Reuters rapporterar att småbolagsaktier har upplevt en korrigering på 10 % från sina toppnoteringar i november, tillskrivet ökade lånekostnader på grund av högre räntor. Denna trend tyder på potentiella utmaningar för den bredare marknaden.

När det gäller Elon Musks inflytande har hans nära samarbete med den tillträdande presidenten Trump lett till betydande uppgångar i Teslas aktie. Denna “bromance” mellan Musk och Trump ses som en positiv indikator för vissa sektorer, särskilt teknik och innovation. Generellt så är ju Trump även väldigt positiv till oljeindustrin, vilken också kan få en uppgång.

En sektor i riskzonen är även förnybar energi. En förändring av politiska prioriteringar under den nya administrationen kan resultera i minskat stöd för insatser för att minska koldioxidutsläppen, vilket potentiellt bromsar tillväxten av sektorer för förnybar energi.

Exportberoende industrier kan även de få negativa konsekvenser. Införandet av nya tullar kan leda till repressalier från andra länder, vilket negativt påverkar amerikanska exportörer och industrier som är beroende av internationella marknader. Detta innebär risker för sektorer som är involverade i tillverkning av varor för utomeuropeiska marknader.

Finansiella tjänster kan dock få en uppsving. Potentiell avreglering och bolagsskattesänkningar kan skapa en mer gynnsam miljö för banker och finansinstitutioner, och uppmuntra till ökade fusioner och förvärv.

Det övergripande marknadssentimentet är fortfarande försiktigt, eftersom stigande räntor och finanspolitiska utmaningar utgör potentiella risker. Samspelet mellan regeringens politik och marknadsdynamiken kommer att vara avgörande för att forma det ekonomiska landskapet under de kommande månaderna.


Publicerad:
Författare:

TAGGAR


Andra liknande nyheter

Här nedan kan du hitta fler liknande nyheter för att fördjupa dig i ämnet eller läsa om något relaterat.

Support


Valutahandel.se
c/o Short Selling SL
Ricardo Soriano 19
Marbella, Spanien

Kontakta oss

Vi jobbar ständigt med att utveckla sajten och lyssnar gärna på våra besökare när det kommer till förslag på förbättringar.

Har du några tips eller frågor, tveka då inte att

maila oss eller ringa oss på 08-42002330.

All handel med finansiella instrument innebär risk, så också vid valutahandel och CFD handel. Satsa bara kapital som du är beredd att förlora. CFDs är komplexa instrument som har en hög risk att förlora pengar p.g.a. hävstång. Mellan 74-89% av alla privata investerarkonton förlorar pengar när de handlar med CFD:er. Du bör överväga om du förstår hur CFD fungerar och om du har råd att ta den höga risken att förlora dina pengar. Tidigare resultat garanterar inte framtida vinster. Informationen på denna sajt är presenterad i utbildningsyfte och ska inte betraktas som investeringsrådgivning. Det är helt kostnadsfritt att använda vår webbplats, även för realtids-kurser i realtid. Istället för att ta betalt för att använda webbplatsen, så får vi betalt av valutamäklare och affärspartners som vi har kommersiella samarbeten med.

Footer Logo
Följ oss på

Copyright© 2010-2025 www.valutahandel.se All Rights Reserved.