Stekheta försvarsaktier – bubbla eller fortsatt succé

Försvarsindustrin går minst sagt bra och investerare flockas till aktier med inriktning på det militära. Caset är solklart – vi kommer över överskådlig tid ha endera ett krig direkt med Ryssland på något sätt eller hellre då som verkar vara den bästa utkomsten någon form av nytt kallt krig.
Oavsett behöver Europa rusta för det tidigare otänkbara eller i varje fall rusta för att avskräcka från direkt krigshandling och konflikt. Vi har inget alternativ efter att ha levt i vad vi trott var en annan tid alldeles för länge. Särintresset försvaret har nu blivit alla och envars prioritet politiskt. Tydligen ska Tyskland ha 1 000 stycken stridsvagnar till 2035 varav hälften ska vara levererade och redo om cirka fem år och det är bara ett i raden av exempel där man kan ana vad som är i görningen.
Olika länders försvarsanslag, däribland Sveriges kommer skjuta i höjden de kommande åren. Inköpen som ska göras kommer så klart ske brett, det är inte bara flygplan och stridsvagnar utan ett försvar och potentiell krigsmaskin behöver så mycket mer.
Det här bör få makroekonmiska implikationer, man kan tänka sig högre ekonomisk aktivitet generellt men även högre räntor.
Försvarsindustrin fungerar annorlunda än andra branscher då den ju i stora delar är hemlig och inköpare tänker politiskt, man köper inte grejor av vem som helst utan det är ju t ex rimligt att svenska försvaret köper sina plan av SAAB medans USA köper sina av Lockheed. Det gör det hela något svårnavigerat och det är inte givet att alla bolag inom sektorn kommer ut som vinnare.
Stora kursrörelser i försvarsinriktade bolag
De senaste åren har vi sett enorma kursrörelser i många bolag, vill man ha inspiration på vad det är för typ av företag som anses vara försvarsrelaterade så finns det faktiskt några fonder med försvarsinriktning – till exempel Finserve Global Security Fund – Finserve.
Ett tips är att titta igenom innehavslistan för inspiration om man är intresserad. Det finns även börshandlade ETFer på området.
Jag är så klart intresserad och har spanat igenom innehaven eller i varje fall delar av de innehav som fonderna har. Och det är ju ganska tydligt att man i detta läge lätt kan känns sig som en som är tvåa på bollen. Själv var jag tvåa på bollen i pandemiracet kring t ex vaccinbolagen och har nu en kritiskt fundering: Kommer det här sluta på samma sätt för försvarsaktier som med Pandemins raketer?
Argumentationen kring det hela blir intressant – för just nu när allt går bra så finns det ju en väldigt tydlig förklaring till att det går bra och ska fortsätta gå bra. Det fanns det när det gällde Vaccinbolagen också!
Bubbla eller vidare succé?
Samtidigt så gäller detta för alla bubblor – när man är mitt i det finns det inget tillsynes logiskt resonemang som talar emot att köpare flockas till den aktuella sektorn.
Bubblor förekommer från tid till annan och vi människor har en fantastisk förmåga att bli giriga och att följa varandra i finansiella beslut. Drömmen om snabba pengar lever i många av oss och de här aktierna bara stiger och stiger. Det kommer vara konflikt i många år till, vi har försvarsbudgetar på en helt ny nivå än tidigare osv etc. Ett enkelt beslut att hoppa på kanske, men…
Vi är också fenomenala på att åstadkomma en situation där vi prisar in alldeles för många år av framtida intjäning alldeles för snabbt och därmed orsakar en finansiell nedgång/kollaps/krasch om än tillsynes ologisk. Järnvägar använder vi än idag, Radio, Internet och tulpaner – alla upplevde bubblor. Det är inte nödvändigtvis så att vi har fel egentligen, vi är bara alldeles för ambitiösa kring tidsaspekten av det hela.
Logiken som möjligen finns kring att försvarsindustrin har spårat ur värderingsmässigt skulle kunna vara ungefär så här. Det blir uppenbart för alla att det måste rustas upp, det läggs budgetar och beställningar bara haglar in. Vi kommer alltså från ett läge där våra försvar varit anorektiska. Över tid kommer försvaren närma sig en nivå som de olika försvarsmakterna är relativt tillfreds med och beställningar börjar handla mer om underhåll och service, komplettera med ett eller annat mindre segment. Den stora transformationen är gjord och en mättnad uppstår, det geopolitiska läget stabiliseras och hotbilden är inte lika längre lika akut.
Men som vanligt, vem vet vad som händer. För den reella situationen är att vi har en granne i öster vars ekonomi till stor del är inställd på militär produktion och om konflikten i Ukraina fryses eller stannar av lär man inte längre bränna lager utan bygga upp dem och det snabbt. Något vi i väst måste svara upp på rejält över tid.
Det kanske snarare är så att civila bolag involveras i den militära produktionen i större utsträckning och att det är där vinnarna finns! För idag är produktionen av försvarsmaterial inte alls lika effektiv som produktionen i den privata sektorn. Om ex Hägglunds kan tillverka en cv90 om dagen fullkomligt vräker Volvo Lastvagnar i jämförelse ut enheter ur sina linjer. Tänk om försvarsbolagen hade kunnat göra det… Tips: Du kan handla aktie-CFD'er i ett flertal intressanta bolag på Skilling's hemsida, som är på svenska och de har svensk support också givetvis.
SAABb
AVIO
BA
Publicerad:
Författare: Johan Berntorp
TAGGAR
Andra liknande nyheter
Här nedan kan du hitta fler liknande nyheter för att fördjupa dig i ämnet eller läsa om något relaterat.Året som vi befinner oss i är 2025 och målas i någon mening ut som krisens år i flera sammanhang. Ja...
Den japanska yenen är 2025 en av de mest omdiskuterade valutorna på marknaden. Trots årtionden a...
Europeiska centralbanken (ECB) har under de senaste veckorna ökat takten i sitt arbete med en digita...